Još su četiri radna dana ostala za zamjenu novčanica i kovanica bivše valute u bankama, pošti i poslovnicama FINA-e, a prema posljednim podacima Središnje banke, još nismo zamijenili znatnu količinu hrvatskih kuna – čak 4.570 milijardi kuna.
Do sada je u HNB vraćeno 80 posto novčanica kune te samo 26 posto kovanica. Kad 31. prosinca istekne rok za zamjenu kuna u eure u financijskim institucijama, to će biti moguće samo na jednoj adresi – u Hrvatskoj narodnoj banci, osobno ili poštom, javlja HRT.
Novom valutom trgujemo gotovo godinu dana, a dok su se neki sasvim priviknuli na eure, nekima je i dalje čudno.
– Euro nas je totalno pomutio i baš nam nedostaju kune. Da se mene pita, ja bih ih vratila jer euro nas je ukopao totalno – rekli su građani za anketu HRT-a.
Većinu novčanica hrvatskih kuna smo zamijenili. One se u HNB-u režu i recikliraju. No, kovanice još čuvamo. Vratili smo samo četvrtinu. Središnja ih banka prikuplja u skladištu, a za dvije će ih godine prodati kao sekundarnu sirovinu.
– Građani do 31. prosinca mogu svoje kune zamijeniti na 2000 lokacija, a od 1. siječnja moći će to učiniti samo na jednoj lokaciji: u HNB-u, Račkoga 5. Iznose do 14.999 kuna moći će slati poštom na svoj rizik – kaže Tihomir Mavriček, izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a.
Najviše je vraćeno novčanica od 500 i 1000 kuna, a najviše nevraćenih je onih s likom Stjepana Radića. Osim u HNB-u, do kraja godine kune se mogu zamijeniti u poslovnicama banaka, pošte i FINA-e.
– Najveća gužva je bila u siječnju i veljači gdje smo zamijenili 590 milijuna kuna, no sada u studenome i prosincu imamo velik interes građana i očekujemo da ćemo do kraja godine zamijeniti do milijardu kuna, rekla je Gordana Soldo, savjetnica Uprave FINA-e.
Iskustva drugih zemalja pokazuju da građani nikad ne zamijene sav novac. Primjerice, u Njemačkoj, 22 godine nakon uvođenja eura, više od 12 milijardi njemačkih maraka i dalje nije zamijenjeno eurima, prenosi šibenskiportal.hr
Hercegovka.net