U mirovinu se više neće ići sa 65 nego sa 75 godina života

Date:

Kada je u pitanju umirovljenje tradicionalno se smatralo da je 65. godina života ta kada se odlazi u zasluženu mirovinu. Međutim, sa sve dužim životnim vijekom i rastućim troškovima života, mnogi se suočavaju s idejom da je napuštanje radnog mjesta u šezdesetima nerealno ili čak nerazumno.
Izvršni direktor investicione firme “BlackRock”, Leri Fink, je upozorio investitore na izazove koji se javljaju kada radnici planiraju otići u mirovinu u šezdesetim godinama. On ističe da s globalnim porastom prosječnog životnog vijeka, problemima s društvenim sigurnosnim mrežama i povećanjem troškova života, penzija od 65. godine postaje neostvariva za mnoge ljude.

Očigledan je trend produžavanja životnog vijeka širom svijeta. Od 2000. do 2019. godine, globalni prosječni životni vijek povećao se sa 67 na 73 godine. Do 2050. godine, očekuje se da će jedna od šest osoba širom svijeta biti stara 65 ili više godina.

U prijevremenu mirovinu moći tek s napunjene 64 godine života
S druge strane, u 2025. muškarci u FBiH će u prijevremenu mirovinu moći tek s napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Kada je riječ o ženama, situacija je značajno drugačija, odnosno one će ovo pravo moći ostvarivati čak deset godina duže nego muškarci.

Žene koje žele iskoristiti pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u FBiH u trenutku predavanja prijave za penziju trebaju imati 58 godina života i 33 godine staža osiguranja, dok će u 2024. ovo pravo moći iskoristi one osiguranice koje napune 58 godina i šest mjeseci života te 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Godinu poslije, odnosno 2025., starosni prag penje se na 59 godina života i 34 godine staža osiguranja, a u 2026. na 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Za prijevremenu penziju žene će morati napuniti 61 godinu
Tijekom 2027, prema ovom zakonu, za ostvarenje prijevremene mirovine u FBiH žena će morati napuniti 60 godina života i 35 godina staža osiguranja, a tijekom 2028. 60 godina i šest mjeseci života te 35 godina i šest mjeseci staža osiguranja, dok se tijekom 2029. taj prag podiže na 61 godinu života i 36 godina staža osiguranja.Ako ne dođe do izmjena zakona, u 2030. za prijevremenu penziju žene će morati napuniti 61 godinu i šest mjeseci života te 36 godina i šest mjeseci staža osiguranja, u 2031. 62 godine života i 37 godina staža osiguranja, a u 2032. 62 godine i šest mjeseci života te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja.
S navršene 63 godine života i 38 godina staža osiguranja pravo na prijevremenu mirovinu žene će ostvarivati tijekom 2033., a već godinu poslije trebat će im najmanje 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja, prenosi bosna.info

Hercegovka.net

Share post:

More like this
Related

Zračna luka Mostar usklađena s najvišim europskim zrakoplovnim standardima

Zračna luka Mostar službeno je dobila certifikat aerodroma izdan...

Ako vidite šumsku šljuku u svom polju, budite sretni

Često se može vidjeti na otvorenim, poljoprivrednim površinama. Upravo...

Kratka povijest “pucanja od veselja”: Kako su uopće nastale petarde?

Povijest vatrometa duga je tisuću ili još i više godine,...

Ante Vukadin nakon pobjede: Hercegovina me nadahnula, a mamina zeljanica mi je najdraže jelo

Proslavio sam zasad samo u krugu obitelji, ali svakako...