U Europu su stigli u teretu keramike iz Kine i brzo se proširili: Ova vrsta predstavlja veliku prijetnju prirodi

Date:

Invazivni azijski stršljeni jedu stotine različitih vrsta insekata, uključujući mnoge koji su važni oprašivači, upozorili su znanstvenici.. piše /zimo.dnevnik.hr/

Nalazi dobiveni testovima probavnih organa više od 1500 ličinki, potaknuli su novu zabrinutost zbog “dodatne prijetnje” koju stršljen predstavlja domaćim kukcima koji su već pod pritiskom poljoprivrede, promjena u korištenju zemljišta i kemijskog zagađenja.

Studija također naglašava potencijalni utjecaj na poljoprivredu, pri čemu se zna da 43 od 50 najčešće identificiranih vrsta u prehrani ličinki stršljena posjećuju cvijeće – uključujući i tri glavna europska oprašivača usjeva.

Azijski stršljen ili žutonogi stršljen, proždrljiva invazivna vrsta, porijeklom je iz jugoistočne Azije i stigao je u Francusku u teretu keramike iz Kine prije otprilike 20 godina, brzo se šireći po kontinentu.

Njegov glavni plijen su medonosne pčele, a može ubiti 50 pčela dnevno, uništavajući kolonije u Francuskoj i Italiji.

Prvi put je viđen u Ujedinjenom Kraljevstvu 2016., a od tada ga se redovito viđa, uključujući 44 slučaja potvrđena 2024., iako je brzi odgovor u uništavanju tih stršljenova i gnijezda zaustavio njegovo širenje u Britaniji.

Vrlo fleksibilni grabežljivci

Istraživači sa Sveučilišta u Exeteru proveli su genetsku analizu metodom nazvanom “duboko sekvenciranje” kako bi identificirali vrste plijena u utrobi više od 1500 ličinki stršljena iz 103 gnijezda u Jerseyju, Francuskoj, Španjolskoj i Velikoj Britaniji.

Identificirali su 1449 različitih vrsta plijena kojima su odrasli stršljeni hranili svoje ličinke u gnijezdima, od kojih se više od polovice (55%) moglo identificirati kao određena vrsta.

Plijen je uključivao širok raspon muha, osa, pčela, leptira, moljaca i paukova, a najčešće su se nalazile medonosne pčele, ose i muhe.

Dok stršljeni preferiraju medonosne pčele, koje su pronađene u svim gnijezdima i u gotovo svim uzorcima, također je zabilježen širok raspon drugih vrsta, što pokazuje da su “oportunisti” i da love bilo koje stvorenje  u područjima u blizini njihovih gnijezda.

Tri najbolja europska oprašivača usjeva – medonosna pčela, bumbar i crvenorepi bumbar – svi su pronađeni među 50 identificiranih vrsta plijena.

Voditeljica studije Siffreya Pedersen rekla je: Poznato je da azijski stršljeni napadaju medonosne pčele, ali do sada nije ispitan cijeli raspon njihove prehrane. Prehrana je jako varirala tijekom godišnjih doba i između regija, pokazujući da su vrlo fleksibilni grabežljivci.

Dodala je: Insekti igraju vitalnu ulogu u omogućavanju funkcioniranja ekosustava – uključujući oprašivanje, razgradnju i kontrolu štetočina. Većina populacija insekata je u opadanju zbog čimbenika kao što su uništavanje staništa i kemijsko onečišćenje. Širenje područja naseljenih azijskim stršljenima predstavlja dodatnu prijetnju.

Studija je objavljena u časopisu Science Of The Total Environment.

/zimo.dnevnik.hr/ (Foto: Getty Images)

Share post:

More like this
Related

Poduzetnik Ivan Glibo nominiran za “Hercegovca godine”

Svestrani poduzetnik Ivan Glibo nominiran za "Hercegovca godine" Ramski kraj,...

Profesor, boksač i gospodarstvenik Nikola Matić nominiran za “Hercegovca godine”

Hercegovina je poznata i prepoznata po dosta jedinstvenih stvari...

Danas je blagdan sv. Josipa – zaštitnika Crkve i domovine Hrvatske

Danas slavimo svetog Josipa, vjerničkom srcu posebno dragog svetca,...

Dr.med.vet. Danijel Brajković iz Dretelja nominiran za “Hercegovca godine”

Dr.med.vet. Danijel Brajković iz Dretelja/Čapljina nominiran za "Hercegovca godine" Na...