U FBiH je do kraja 2023. godine instalirano 888 solarnih elektrana, 70 malih hidroelektrana te devet vjetroelektrana i četiri elektrane na bioplin.
U Federaciji Bosne i Hercegovine, zaključno sa 2023. godinom instalirano je 888 solarnih elektrana ukupne instalirane snage 79.019 kW (kilovata), 70 malih hidroelektrana ukupne instalirane snage 75.130 kW, devet vjetroelektrana ukupne instalirane snage 135.000 kW i četiri elektrane na bioplin instalirane snage 600 kW, potvrđeno je za Fenu iz Regulatorne komisije za energiju u FBiH- FERK.
Prema informacijama kojima raspolaže Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (FMERI) kao i službenom izvještaju upućenom prema tajništvu EnZ, BiH/FBiH je ispunila cilj od proizvodnje 40 posto energije iz obnovljivih izvora energije.
Iz tog ministarstva navode kako najviše obnovljive energije koristimo iz drvne biomase za grijanje, a što se tiče proizvodnje električne energije najviše koristimo električnu energiju dobivenu iz hidroelektrana.
U Federaciji se trenutno provodi više projekata iz obnovljivih izvora energije. Ovo ministasrtvo izdaje energetsku dozvolu za projekte instalirane snage iznad 1 MW koja predstavlja upravni akt koji prethodi izdavanju građevinske dozvole, istaknuli su iz FMERI.
Kada su u pitanju sredstva iz EU fondova, za IPU, odnosno proračunsku podršku EU Bosni i Hercegovini namijenjeno je 2 puta po oko 13 milijuna KM za mjere energijske efikasnosti u domaćinstvima i malim i srednjim preduzećima s tim da se, kako navode, neka od namijenjenih sredstava za energijsku efikasnost mogu iskoristiti na primjer i za obnovljivu energiju (npr. solare za mala i srednja preduzeća, ugradnja toplotnih pumpi i drugo).
Obzirom da je BiH 21. ožujka dobila status pregovarača za pristupanje EU, pretpostavka je da će biti puno više fondova na raspolaganju BiH za ulaganje u obnovljivu energiju.
Iz FMERI kažu kako su u tijeku aktivnosti na izradi državnog zakona o regulatoru električne energije i prirodnog plina, prijenosu i tržištu električne energije kroz koji će biti definirano uspostavljanje Operatora organiziranog tržišta u BiH.
FMERI kroz izradu NECP-a/ECP-a planira zadovoljiti svoje potrebe za električnom energijom iz vlastite proizvodnje, naglasili su.
Što se tiče upotrebe, odnosno proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije u domaćinstvima Operator za OIEiEK je u svom planu rada za 2024. godinu planirao sredstva za program o sufinanciranju prosumera iz kategorije domaćinstva u iznosu od oko 4,3 milijuna KM.
Donošenjem navedenog programa od strane operatora, a uz prethodnu suglasnost Vlade FBiH, stvorit će se dodatni uvjeti za razvoj prosumerskih postrojenja iz kategorije domaćinstva, naglašavaju iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Izvor:FENA
Hercegovka.net