Otvoreno drugo izdanje MoStart: Više od 400 sudionika prvog dana konferencije

Date:

Drugo izdanje Međunarodne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjeni umjetne inteligencije MoStart okupilo je više od 400 sudionika prvoga dana konferencije koji je posvećen obrazovanju. Konferencija okuplja vodeće stručnjake, istraživače, praktičare i edukatore iz cijeloga svijeta kako bi kroz inspirativne radionice, predavanja i panele razmijenili ideje, iskustva, nova znanja, vještine i prakse u integraciji novih tehnologija u obrazovnom procesu.

Digitalna misija SUM-a
„Sveučilište u Mostaru, u proteklih godinu dana, ostvarilo je značajne korake prema ostvarenju svoje digitalne vizije i misije. Kao temelj naše strategije, usmjereni smo na izgradnju digitalno zrelog sveučilišta koje je na Sveučilištu u Mostaru postalo stvarnost. MoStart konferencija je jedna od aktivnosti koje provodimo u ostvarivanju naše digitalne vizije i misije. MoStart je i prilika da ispričamo široj javnosti što radimo. Ne s ciljem da se hvalimo, nego da pokažemo naš predan rad, iskorake i snagu u kojoj svi vi možete vidjeti svoju priliku i pokrenuti suradnju sa Sveučilištem u svojoj sferi interesa“, istaknuo je prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru te još jednom potvrdio misiju Sveučilišta u Mostaru koja teži ostvarenju digitalne vizije i budućnosti.
Pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije te predsjednik organizacijskog odbora MoStart konferencije, prof. dr. sc. Tomislav Volarić prisutne je upoznao s radom SUMIT-a i kazao kako vjeruje da će konferencija potaknuti daljnji razvoj tehnologije i obrazovanja u regiji i šire.

Svečano otvaranje
MoStart konferenciju podržali su i prepoznali brojni partneri, stručnjaci iz područja digitalnih tehnologija, te predstavnici vlasti, što dodatno potvrđuje njezinu važnost i relevantnost u globalnom kontekstu obrazovanja i tehnološkog napretka. Tako su se prisutnima obratili, Hrvoje Puljiz, ravnatelj Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET, Paul Rouse ispred međunarodne europske mreže GÉANT te predsjednica FBiH Lidija Bradara.
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET dugogodišnji je partner Sveučilišta u Mostaru u njegovoj digitalnoj transformaciji. Ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz čestitao je SUMIT-u i cijelom Sveučilištu na iznimnom uspjehu koji su ostvarili ta iznimno kratko vrijeme.
„CARNET organizira 25 godina konferencije, a vi ste u dvije godine održavanja ove konferencije uspjeli pretočiti sve što radite i pružate unutar obrazovnog sektora. Mi ćemo vam i dalje biti partner, to znate jer zaista vjerujemo u ono što činite i radite za obrazovni sektor.“, istaknuo je Puljiz.
„Nalazimo se u vremenu u kojem su sjajne prilike za shvaćanje i upotrebu umjetne inteligencije unutar obrazovanja i istraživanja, te treba ih pametno iskoristiti. One su realne, ostvarive i dostupne kada se ide putem suradnji kao što vi to činite na Sveučilištu u Mostaru“, istaknuo je Paul Rouse ispred međunarodne europske mreže GÉANT.

Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara službeno je proglasila drugo izdanje konferencije MoStart otvorenim, te istaknula kako je akademska zajednica najpozvanija raspravljati o digitalnoj budućnosti, te kako Sveučilište u Mostaru neprestano napreduje u obrazovnom i digitalnom razvoju. „Iznimno me raduje što Sveučilište u Mostaru konstantno napreduje, posebno u nastavnom procesu, uspostavlja nove kontakte i prijateljstva na međunarodnoj ali i domaćoj sceni, ali i kontinuirano prati trendove, teme, tehnologije, pokušava ih integrirati u svaki aspekt svog djelovanja, kvalitetno upoznati, raspraviti i biti spremnim za budućnost“, kazala je Bradara.

Mreža znanja
Središnje predavanje imao je dr. sc. Siniša Grgić, veleposlanik Republike Hrvatske u Kraljevini Švedskoj i Latviji, koji je govorio o sinergiji umjetne inteligencije, velikih podataka i analize društvenih mreža. „Činjenica je kako danas živimo u nikada boljem svijetu i kako će svaki novi dan biti još bolji. Nažalost, ne svima, ali gledano globalno, hoće. Svijet nikada nije bio razvijeni, nikada zdraviji, nikada obrazovaniji, nikada povezaniji i nikada međusobno bliži. U svijetu ubrzanih promjena, suočavamo se s izazovima i prilikama koje donosi umjetna inteligencija. Ona će, sasvim sigurno, oblikovati različita područja naših života, nudeći puno bogatiju viziju od one koju smo ranije mogli zamisliti“, istaknuo je Grgić.

Program konferencije
Podijeljena u tri dana konferencija obrađuje teme: obrazovanje, znanost i IT. Prvi dan konferencije, koji je posvećen obrazovanju s fokusom na primjenu tehnologije u nastavi ima za cilj inspirirati sve sudionike obrazovnog procesa iz osnovnih i srednjih škola da nastave za kontinuiranim učenjem i jačanjem vlastitih kompetencija. Drugi dan konferencije usmjeren je na znanstvene aspekte digitalne transformacije u obrazovanju gdje će glavni govornik biti profesor Koiti Hasida sa Sveučilišta u Tokiju, dok će treći dan biti posvećen IT industriji i najnovijim tehnološkim trendovima.

Izvor:FENA

Hercegovka.net

Share post:

More like this
Related

Ovo su prosječne plaće po županijama

Prosječna plaća u Federaciji BiH u godini dana povećala...

Evo kako je prošao njemački eksperiment od četiri radna dana u tjednu

Ukupno 45 poduzeća u Njemačkoj su sudjelovala u eksperimentu:...

Humanitarna udruga “Kap ljubavi” obilježila 25 godina djelovanja

Duhovno-humanitarna udruga „Kap ljubavi“ iz Tomislavgrada u petak je...