Ako ste prolazili putem prema Rami, otprilike jedan kilometar od skretanja s magistralne ceste Tomislavgrad – Šujica, mogli ste primjetiti jednu drvenu kućicu. I nije to bilo kakva kućica, recimo za ostavu ili štogod drugo, nego je to prva duvanjska apikomora.
Vlasnik kućice i čovjek koji ju je sagradio je Jozo Bagarić, zvani Kozara, višestruko nagrađivani duvanjski pčelar i aktivni član Udruge pčelara “Duvanjski vrisak”. Možda se mnogi pitaju: Što je to apikomora? Pčelar i pčelarstvo neupitno asociraju na med i proizvode od meda. Ali to nije sve. Za razliku od klasičnog pčelarstva gdje se proizvodi med, propolis, matična mliječ, cvjetni prah, pčelinji otrov ili pčelinji vosak, postoji još nešto što se zove apiterapija – metoda liječenja ili poboljšanja zdravlja u apikomori gdje se kroz inhalator udiše sve što pčela proizvodi u košnici.
Apiterapija je razvijena od Slovenije do Makedonije, a njezinim utemeljiteljem smatra se Slovenac dr. Filip Terč iz Maribora, koji je s liječenjem različitih bolesti pčelinjim proizvodima počeo prije stotinjak godina. Kod nas je ova vrsta terapije u začecima i tek pojedinci otkrivaju sve njene blagodati.
Udisanje mikroklime košnice korisno utječe na liječenje dišnog sustava, pomaže kod migrena, začepljenih sinusa, rješava različitih vrsta alerigija ali utječe i na poboljšanje psihičkog zdravlja. Terapija se sastoji od toga da se sjedi u apikomori i uz pomoć cjevčica i inhalatora udiše zrak izravno iz košnice.
Pčelara Jozu Bagarića pitamo kako je došao na ideju o izgradnji apikomore? Kaže u pčelarskoj zajednici koja komunicira kroz Udrugu pčelara “Duvanjski vrisak” ova ideja se dugo provlačila i to ga jako zanimao pa je prostudirao postojeću literaturu, zvao druge vlasnike apikomora, pregledao stotine sati videa na Youtubeu i tako stekao potrebna znanja za izradu apikomore. A na izgradnju su ga kaže potakli česti respiratorni problemi i odlasci liječniku njegovih malih unučića. Na njihovom primjeru se uvjerio da udisanje zraka iz košnica pomaže i jača imunitet te značajno smanjuje tegobe. Zbog toga poziva sve roditelje koji imaju djecu s respiratornim problemima da ih dovedu i da djeca prođu kroz ovu terapiju. Terapija za djecu potpuno je besplatna. Također, i svi drugi s bilo kojom od navedenih tegoba su dobrodošli. Naknada za korištenje apikomore je simbolična a oni koji nemaju ne moraju ništa platiti.
Pitamo i je li mu tko pomogao pri izradi apikomore, a Jozo kaže da mora zahvaliti svome poslodavcu, vlasniku pilane i peletare PPT koji mu je darovao najbolje drvo za izradu kompletne komore.
Pčelara pitamo i je li apiterapija priznata u medicini, a on odgovara da će vam svaki liječnik preporučiti čaj, med, propolis, a vi sve što pčela proizvede u košnici dobijete inhalacijski. Na ovaj način sve brže ulazi u organizam i izravnije djeluje.
Izvor:Tomislavcity
Hercegovka.net