Daniela Škegro: Križ je ujedno i jedini istinski simbol kršćanstva koji ne zahtijeva nikakvo “ukrašavanje” cvjetićima, kružićima i tome slično

Date:

Osvrt, na po mom mišljenju krivo tumačenje poruke pobjedničke pjesme s Dore.

Jedna stara izreka kaže:
Otvorite oči i uši, ne budite slijepi i gluhi pokraj zdravih očiju i ušiju.
Jer će đavao u svrhu obmane, ako mu zatreba, čak citirati riječi iz Biblije kako bi vas prvo zbunio, pa potom pridobio, te nastavio po svom đavolskom planu i naumu.
Umjetnost neću komentirati jer je to stvar ukusa. Sasvim je u redu da se nekome pjesma kao pobjednička na Dori, natjecanju zabavne glazbe, dopada i da mu je super. To je sasvim u redu.
Svatko prihvati ono što mu se dopadne i to nije tema.
Tema je sljedeće:
Pjesmu u trenu proglasiše katoličkom duhovnom…
Kratko ću samo kazati da tekst pjesme, naročito refren, nije u duhu katoličanstva niti slavljenja Boga.
Valjda je to nešto osnovno što bi svaki katolik trebao znati.
Ponavljam se, poštujem da se nekome pjesma sviđa, to je sasvim u redu, ali ju svrstavati u kategoriju duhovnih koje slave Boga je strašno.
Žalosti vidjeti čemu svita kliče i što uzdiže kao znak vjere.
Ne čudi stoga što je lako đavolu danas pridobivati ljude.
Površnim prosudbama srljaju u propast.
Glede sicanja po tijelu, tu ne trebam pametovati, jasno je da je to bio običaj za vrijeme turske okupacije kod katolkinja, kojima su ih majke obilježavale znakom KRIŽA.
Znakom križa koji je ujedno najjasniji i najsnažniji simbol katoličanstva.
Znakom križa kojim počinje i završava svaka molitva.
Znak pripadnosti Bogu❗️
KRIŽ JE JEDINI ZNAK KOJI NE ZAHTIJEVA POJAŠNJENJE.
Svako drugo iscrtavanje simbola, naravno po mom mišljenju, ne spada u katoličanstvo.
Sicanje kao način ukrašavanja simbolima postojalo je i prije tog vremena.
Križ je ujedno i jedini istinski simbol kršćanstva koji ne zahtijeva nikakvo “ukrašavanje” cvjetićima, kružićima i tome slično.
Sve to su tek rituali koji nisu povezani s vjerom.
Moja pokojna baka je imala samo mali križić na ruci.
Znala bi kazati da je to radila i njena majka i njena baka… ali tada i dosta cura u to njihovo vrijeme jer su bile jako siromašne i tako bi se u duhu tradicije “ukrasile”, ali samo znakom križića na ruci.
Čak je znala naglasiti:
“Nemojte se vi nikada sicati, Bog voli tijelo kakvo ga je On stvorio, jer više nismo ni roblje niti pod okupacijom da smo to prisiljeni činiti.
Molite se srcem i dušom, križ nosite u srcu, križ ljubite, krunice nosite i dobra činite, to je ono čime ćete očuvati vjeru i iskazati svoju pripadnost.
Ne dajte se zavesti i dobro promislite jer đavao će vas uvijek kušati, vrebajući svoje nove žrtve.
Ne priklonite se zlu koje upakirano u dobro zavodi mase. Idite pravim putem, to je teži put, i ako zapadnete u kušnju, lako ćete znati koji je – njime ne ide puno ljudi.”

Na kraju mogu samo dodati kako je moja baka imala pravo❗️

Ne zaboravite, đavao ne bježi od kružića, cvjetića i listića, već od KRIŽA.

Daniela Škegro/Hercegovka.net

Share post:

More like this
Related

Igor Štimac radno bodri Vatrene: Večeras Hrvatsku protiv Engleske prati kao komentator i analitičar

Večeras će Hrvati dugo iščekivanu utakmicu protiv Engleske pratiti...

MOLITVA BEZGREŠNOM SRCU MARIJINU

Bezgrešna Djevice Marijo, Majko Isusova i Majko naša, tebi...

Daniela Škegro:Dok god se na međugorskom kamenu uzdiže molitva ‘Zdravo Marijo’,svijet neće ostati bez nade

Ove godine obilježavamo 45 godina ukazanja Blažene Djevice Marije...

DEVETNICA SV. IVANU KRSTITELJU

Prvi dan UVODNA MOLITVA Oče svjetlosti, pravo svjetlo dolazi samo od...